Sigorta Teşvik Primi Nedir?

Sigorta Teşvik Primi Nedir?
Reklam
A+
A-

Sigorta Teşvik Primi Nedir?

Son zamanlarda işyeri sahipleri ve vatandaşlar “Sigorta teşvik primi nedir?” sorusunun cevabını merak içerisinde araştırmaktadır. Sigorta teşvik primi, anayasa kurallarına göre özel sektör kategorisinde sigortalı eleman çalıştıran iş yeri sahiplerine verilen desteklerden biridir. Devletimiz; sigortalı olarak çalışanların çoğalmasını, genç bireylerin, kadın vatandaşların ve iş yaşamında dezavantajlı olan engelli vatandaşların iş yaşamında geniş iş kollarında aktif istihdam sağlanması için işverenlere sigorta teşvik primi sunmaktadır.

Çevresel faktörler aracılığı ile büyük yatırımların desteklenmesi, çevresel faktörlerin olumsuz yönlerini azaltmaya yönelik çalışmalar gibi projeler kanunlarda bulunan sigorta pirim teşvikini ifade eder.

Belirli bir sigortalılık zamanı ile belirli bir gün sayısı şartlarını taşıyan, emekli maaşını alan yaşlı vatandaşların ve garantili bir işi olan sigortalının işverene yüklediği sigorta primini ifade eder.

İşverenlerin prim desteği sayesinde üzerinde bulunan yük azalmaktadır, üzerinde prim yükü azalan işveren daha fazla çalışana istihdam sağlayabilecektir. Daha fazla sigortalı eleman çalıştırabilmesi için devletin sunduğu bu avantajlardan fayda sağlaması için vereyim ödeme yükümlülüklerini yerine zamanında getirmesi gereklidir.

 

Teşvikten Yararlanma Şartları Nedir?

İşveren farklı özelliklerde bulunan ișçi grupların “Teşvikten yararlanma şartları nedir?“ sorusunun cevabını merak içerisinde araştırıyor.

Aranan şartlar şu şekildedir: İş yeri sahibinin gerekli sigorta primlerini belirlenen süre içerisinde ödemesi gerektiği, ödeme vadesini geçirmiş olmaması, işsizlik sigorta prim borcuna sahip olmaması, gecikme borcu olmaması ve idari para cezası olmaması gerekir. İş yeri sahibinin, işçi olarak aldığı bireyi, sigorta kapsamında çalıştırması kaydıyla bildirim vermesi gereği ve çalışan işçisinin aktif durumda iş hayatını devam ettirmesi gerekliliği bulunur.

 

Çalışan bireyler için aranan şartlar ise şunlardır:

İşkur kayıtlarında işsiz kategorisinde bulunması, sigortalı çalışanların işe girmeden önceki süre dahilinde son üç ay içinde on günden fazla 4A, 4B, 4C dahilinde sigortalılık süresinin olmaması gerekir.

 

SGK Prim Desteği

İş hayatında sigortalı kişinin “SGK Prim Desteği” dalında ön görülen şartlar arasında sigortalı çalışan bireyin iş hayatına başlamadan öncesindeki zaman diliminde son üç ay dahilinde on günden fazla süreyle 4A, 4B, 4C dahilinde sigortalılık sürelerinin olmaması gereği mevcuttur. Yani aday personelin son 3 ayda iş yaşamında aktif olmaması gereklidir. İşsizlik kaydında kendi adına dair dosyanın bulunmaması gerekir.

 

Prim desteklerinin içerisinde işverenlere de özel teşvikler bulunuyor. Piyasaya büyük yatırım planlayan işverene, istihdamını sürdürebilmesi adına sigortalı çalışan elemanların sigorta prim ödemelerinde belirli indirimler uygulanır. Destekten yararlanabilmek için işveren sahibi yatırımını yapmalı ve projesini tamamladığı takdirde iş yerinde çalıştırmak amacıyla işçi alımına başlaması gerekir. Sigorta prim desteklerinden yararlanabilmek için kurallara göre belirlenen süre aşımına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde zaman aşımına uğrayan teşviklerden yararlanmak kanunlara göre söz konusu olamaz.

 

SGK Teşvikleri

Ülkemizde var olan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çeşitli “SGK Teşvikleri” her sene vatandaşlar için uygulamaya alınır. Kanunlar hükmünde ön görülen kararnameler doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında vatandaşlar için çeşitli yollardan destekler verilir. Ülkede işsizlik oranını azaltmak, istihdamın sürdürülebilirliğini desteklemek, sigortasız eleman çalıştıran iş yeri sahiplerini önlemek, düzensiz sigorta prim ödemelerini engellemek gibi bir çok amaç doğrultusunda teşvikler sağlanır. İşveren kişinin çalıştırdığı sigortalı eleman için sigorta prim ücretinde yarı fiyatında indirim sağlamak ve ya belirli yüzde dilimi kadar prim karşılanması, iş yeri sahibine bağkur ödemelerinde indirimli ücret tarifesi verilmesi gibi çeşitli yollardan teşvikler sağlanır. Ülkenin gelişmişlik düzeyi doğrultusunda, işverenlerin sigortalı işçi çalıştırmasında istihdamın sürekliliği hedeflenir.

Bir önceki yazımız olan TOGG İŞ İLANLARI VE BAŞVURU FORMU  başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.