Tiktok Uygulamasının aile ve çocuklar üzerindeki dezavantajı

Tiktok Uygulamasının aile ve çocuklar üzerindeki dezavantajı
Reklam
A+
A-

Tiktok Uygulamasının aile toplum ve çocuklar üzerindeki dezavantajları

TikTok ‘un dezavantajları nelerdir? Popüler tiktok uygulamasının dezavantajları, sunduğu avantajlardan çok daha fazladır. Bu yazıda, bu zayıflıkları ve dezavantajları açıklığa kavuşturmak istedik. Aşağıdaki unsurlara ayırabiliriz: – 1- TikTok uygulamasının kişilere verdiği zarar. 2- Tik Tok programının ailelere ve topluma verdiği zararlar. 3- Tik Tok’un çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri. 4- Reşit olmayan kızlar için Tik Tok kullanmanın zararlı sonuçları.

 

Tik Tok Uygulamasının zararları nelerdir?

TikTok, en önemli ve popüler sosyal ağ mobil uygulamalarından biridir. Ayrıca dünya çapında Android ve iPhone kullanıcıları arasında, özellikle çocuklar ve gençler arasında çok popüler hale geliyor.

TikTok, kullanıcıların 15 saniyeden uzun olmayan kısa videolar oluşturmasına olanak tanır. Uygulama platformunda arkadaşlarınıza ve takipçilerinize paylaşın. Diğer sosyal ağlarda paylaşıma izin verir.

Uygulamanın kullanımı son zamanlarda yaygınlaştı ve kullanıcı sayısı 2021’in sonlarında hızla artarak aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcıya ulaştı. Kullanıcı ilgi alanlarını belirlemek için yapay zeka teknolojisini kullandığı için diğer rakip programlardan farklıdır.

Ek olarak, TikTok, yalnızca Android cihazlar için Google Play Store’dan bir milyardan fazla indirildi. Ayrıca mağazada sosyal kategoride 1 numara oldu. Çünkü ünlüler ve influencerlar Tik Tok platformuna katılabilir ve Tik Tok özelliğinden kazanabilirler.

Bu program, yeni başlayanlar ve deneyimsiz kişiler tarafından kullanılabilecek filtreler ve kolay eklentiler içeren video klipler oluşturmak için geliştirilmiştir.

TikTok uygulamasının bir sosyal uygulama olarak avantajlarına rağmen, TikTok uygulamasının zararları faydalarından ağır basmaktadır. Sevgili yazımızı okuyan ziyaretçilerimiz aşağıdaki satırları okuyarak sizin için netleşecektir….

Tik Tok programının kişiye verdiği zararlar

 • TikTok, milyonlarca videoyu kolayca izleyebileceğiniz açık bir sosyal platformdur. Bu, zaman ve para kaybıdır, izleyiciyi boşuna çeker ve çıkmasını zorlaştırır.
 • Bu platformun ve benzeri sosyal ağların uzun süreli sürekli kullanımı iştah kaybına veya sağlıksız beslenme alışkanlıklarına yol açabilir. Ayrıca, depresyon, stres ve psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip insanların yüzdesi artıyor. Hipertansiyon ve diğer ciddi hastalıkların yanı sıra.
 • Tik Tok programının zayıf yönlerinden biri, televizyon ve film yıldızları için paralel bir mecra olarak görüldüğü için şöhret takıntısıdır. Bu, takipçi ve izleyici çekmek için zararlı veya tehlikeli davranışlarda bulunma isteğine yol açabilir. Tiktok, ünlülerin ve zenginlerin videolarını izledikten sonra psikolojik acı veriyor. Platformda hayatlarını, ürünlerini, günlük aktivitelerini paylaşan kişiler, kişinin hayatını karşılaştırmasına, doyumsuz hissetmesine, çaresiz hissetmesine ve kendini küçük görmesine neden olabiliyor.
 • Bazen bu uygulama, kullanıcıları için trajik bir sonla sonuçlanabilir. Zorbalık, iftira, iftira, striptiz, uyuşturucu tanıtımı vb. Ve takipçileri ve etkileşimleri çekmek için yasayı çiğneyen her şey. Körü körüne başkalarını taklit etmek, şöhret ve para olmadığında kendine zarar verme veya intihara yol açabilir.
 • Çin uygulamalarının telefondaki performansıyla ilgili birçok endişe ve endişe var. Kullanıcıların mahremiyetlerini ihlal etmekle, verilerini toplamakla, telefonlarında casusluk yapmakla veya kişisel bilgilerini çalmakla suçlandığı yer. Bu nedenle Hindistan ve Pakistan gibi bazı ülkeler zaten güvenlik riski ve uygunsuz içerik kaynağı olarak yasakladılar.

Tik Tok programının aileye ve topluma verdiği zararlar

 • Diğer sosyal medyalar gibi TikTok kullanımı da aile bütünlüğünü baltalıyor. Video izlemekle, onlarla etkileşime geçmekle ve arkadaşlarının ve takipçilerinin izleyicilerini takip etmekle meşguller.
 • TikTok bir siber zorbalık ve karalama kaynağıdır. Kabul, cinsel taciz, çıplaklık, aile veya topluluk geleneklerine aykırı her şey.
 • TikTok uygulamasının ailelere verdiği en büyük zararlardan biri açık bir platform olması ve içeriğinin izlenememesi ve kontrol edilememesi, ebeveynlerin çocuklarını kontrol etmesini zorlaştırmasıdır. Çocuklarınızı uygunsuz, zararlı veya müstehcen içeriğe maruz bırakmak.
 • TikTok platformu, dünyanın her yerinden farklı kültür, din, gelenek ve göreneklere sahip milyonlarca kullanıcıyı bünyesinde barındırmaktadır. Bu, Arap sosyal geleneklerimize ve İslami öğretilerimize karşı bir kültürel aktarım tehlikesi oluşturabilir.

Tik Tok programının çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri

 • Tik Tok’un tehlikeleri ve dezavantajları, özellikle çocuklar ve gençler için artıyor. Çünkü bu segmentin diğerlerine göre daha fazla boş zamanı var. Bu yüzden eğlenceli ve eğlenceli video oyunları arıyorlar. Sosyal medya sitelerinde ve uygulamalarında yeni şarkıları, ünlüleri ve etkileyicileri takip edin.
 • TikTok uygulaması, günlük aktiviteleri izlemenin ve farkında olmadan boş zamanlarını öldüren kısa ve ilginç video klipleri izlemenin kolay bir yoludur. Tik Tok programının gençler ve çocuklara en önemli zararları hakkında şunları söyleyebiliriz.
 • Tik Tok, giriş yapmaya veya kişisel bilgi girmeye gerek kalmadan kullanılabilir. 12 yaş ve üstü için uygun olarak değerlendirilmesine rağmen, tik tok uygulaması kullanıcının yaşını doğrulamaz. Ve gerçekte, bu tür sansürsüz programlar bu yaştaki çocuklar için uygun değildir. Çünkü bu programlarda çok sayıda aşağılayıcı, aşağılayıcı, iftira niteliğinde, müstehcen ve uygunsuz klip bulunmaktadır.
 • Tik Tok sonsuz ve yenilenebilir içeriğe sahiptir. Çocukların ve gençlerin saatlerce ilginç videolar izlemelerine ve ünlüleri, arkadaşları ve takipçileri takip etmelerine ve onlarla etkileşimde bulunmalarına olanak tanır. Aile gözetiminin olmaması, eğitim ve ev ödevlerini kaçırmalarına neden olur.
 • Tik Tok uygulamasının gençler ve çocuklar için düzenli kullanımı, onların etraflarında olup bitenlere dikkat etmemesine ve hayali bir sanal dünyada yaşamalarına neden olabilir. Bu da TikTok programının çocuklara verdiği en ciddi zararlardan biri olan sosyal izolasyon, narsisizm ve otizme yol açıyor.
 • TikTok, akıllı telefon kullanan ve ekranda olmak isteyen gençler ve çocuklar için bir cazibe merkezidir. Meydan okumalar, simülasyonlar, yarışmalar vb. yasaklanmış veya onlara zararlı olsa bile herhangi bir biçimde veya şekilde

 

Tik Tok programının reşit olmayan kızlar üzerindeki etkileri

TikTok ve Kawai gibi kötü amaçlı yazılım uygulamaları, reşit olmayan kızları diğer tüm kategorilerden daha fazla hedefler. Uygulamaya katılırken ve uygulamada oturum açarken takipçi ve destek kazanmak için gençler ve genç yetişkinlerle etkileşim kurun ve etkileşim kurun. Maddi kazanç için bu kızları sosyal ve dini örf ve adetlerden saptırmak.

Ayartma büyüdükçe ve aile kontrolden çıktıkça, küçük kızlar görüş, takipçi ve para kazanmak için pornografiye, dansa ve striptiz yapmaya başlarlar ve bu da onları müstehcenliği teşvik etmekten hapse atar. Haneen Hossam, Mawadda Al-Adham ve diğer Mısırlı Tik Tok kızlarına. Tik Tok programının reşit olmayan kızlar üzerindeki zararlarını şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Çinli uygulaması ve geliştirilen  olan Tiktok, daha fazla kullanıcı ve gencin ilgisini çekmek için reşit olmayan kızları kullanıyor. Onları özgür olmaya davet ediyor ve şöhret ve para kazanmak için skandal klipler yayınlıyor.
 • Toplumda ahlaksızlığın yayılmasını teşvik eden birçok şeytani, mason ve aklı başında düşman vardır. Sansürsüz klipler yayınlayarak kızları cinsel taciz ve fuhuşa kadar götürebilecek büyük bir tuzağa çekiyor.
 • Ayrıca Tik Tok programının dezavantajlarından biri de kızları en son moda ve makyaj trendlerini izlemeye ve popüler sanatı takip etmeye zorlamasıdır. Diğer uygulamalar gibi (Facebook, Instagram, Twitter), ancak yakında bu platformun popüler olduğunu ve para kazanmanın kolay bir yolu olduğunu öğreneceksiniz.
 • Ayrıca TikTok’un en büyük dezavantajlarından biri reşit olmayan kızların suistimal edebileceği açık bir sosyal ağ olmasıdır. Çıplaklık, rastgele cinsel ilişki, trans bireylerin çarpıtılmış görüşleri veya ahlaki ahlaksızlık içeren uygunsuz videoları izlemek. Miraslarını ve geleneklerini etkiler.

Tik Tok uygulamasından faydalanmak mümkün mü?

Evet. TikTok’u internetteki diğer herhangi bir sosyal ağ ve sosyal ağ uygulaması gibi kullanabilirsiniz çünkü iki ucu vardır. Bu nedenle, Tik Tok’u çocuklar için güvenli bir şekilde kullanmanız için size ipuçları sunuyoruz. Ayrıca Tik Tok’tan yararlanın ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak aşağıdaki gibi azaltın.

 • Bu programlar çok zaman alıcıdır ve zaman yönetimi gerektirir. Daha az internet verisi kullanır, böylece normal sürüm yerine Tik Tok Lite’ı indirerek paradan tasarruf edebilirsiniz.
 • Ebeveynler her zaman çocuklarını izlemeli ve Tik Tok’ta ne izlediklerini ve gösterdiklerini takip etmelidir. Çocukların telefonlarını izleme konusunda uzmanlaşmış pek çok uygulama var, en popülerleri Google Family ve Cliff Guard.
 • Kız ve erkek çocuklara doğru davranışlar için bilgi, rehberlik ve danışmanlık vermek, Arap sosyal gelenekleri ve İslami emirler, neyin helal neyin haram olduğunu gösterir.
 • Çocuklarda ve ergenlerde cep telefonu kullanımını bağımlılık, depresyon, sosyal izolasyon ve diğer ruhsal bozukluklara yol açmayacak şekilde düzenleyin.
 • Tik Tok bireylere, ailelere ve topluma verdiği zararlarla ilgili yazısının sonuna geldi. Bu makale veya Tik Tok’un olumlu yönlerinin nasıl kullanılacağı hakkında sorularınız veya endişeleriniz için aşağıya bir yorum bırakın.

Bir önceki yazımız olan başlıklı Hazine Bulan Biri Ne Kadar Pay Alır?  makalemizi de okumanızı öneririz.

Reklam
YORUMLAR

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.